Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Katedra Ekologii i Hodowli Lasu

Wydział Leśny
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Nominacja profesorska dla pracownika naszej Katedry

21.09.2022

Na mocy postanowienia Prezydenta RP z 1 sierpnia 2022 roku dr hab. inż. Jarosław Lasota otrzymał tytuł naukowy profesora nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne! Serdecznie gratulujemy!

Praca badawcza prof. Jarosława Lasoty dotyczy relacji szaty roślinnej z warunkami glebowymi, oceny jakości gleby i jej możliwości lasotwórczych. Szczególną uwagę poświęca Profesor badaniom wpływu gatunków drzew na właściwości gleb, akumulację materii organicznej i obieg makro i mikropierwiastków oraz zagadnieniom poświęconym charakterystyce warunków siedliskowych zróżnicowanych fitocenoz, doskonaleniu kryteriów oceny i wyróżniania siedlisk leśnych, a także określeniu relacji pomiędzy właściwościami gleb a produkcyjnością i stanem siedlisk leśnych. Badania dotyczą również zaburzeń w ekosystemach leśnych ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na procesy dokonujące się w środowisku glebowym, prowadzących do transformacji siedlisk oraz wpływu sposobu zagospodarowania i zmian warunków klimatycznych na właściwości biochemiczne gleb.

Dorobek naukowy prof. Jarosława Lasoty stanowi ponad 120 samodzielnych lub współautorskich publikacji, które ukazały się w czasopismach znajdujących się w bazie JCR. Sumaryczny Impact Factor prac wynosi 136.38, indeks Hirscha 14, a łączna liczba punktów MNiSW za publikacje naukowe wynosi 4812. Życzymy wielu dalszych sukcesów!